[PL]    [PL] [EN]

Dolina Inków-Miasta

Tym razem chciałbym wam opisać główne miasteczka w Dolinie Inków, które warto zwiedzić będąc w tych rejonach. Oczywiście każde z nich ma coś w sobie unikalnego i zawsze można zobaczyć coś innego. Biegając po dolinie , przebiegałem przez większość tych miasteczek często na początku walcząc z psami, których jak wspominałem wcześniej jest bardzo dużo. Oczywiście każde miasteczko położone jest wzdłuż rzeki Urubamba, która później wpływa do samej Amazonki.  Opisy zacznę od miasta najwyżej położonego względem wysokości nad poziomem morza. Zdjęcie, które widzicie obok to zdjęcie Urubamby, a na drewnianej desce macie rozrysowane mapę Doliny Inków. Zdjęcie pochodzi ze strony mojego kolegi. Który organizuje wycieczki po Peru w atrakcyjnych cenach dla turystów. Wiec jeżeli chcielibyście kiedyś odwiedzić Peru zapraszam na stronę mojego kolegi Marcina:http://www.peruexpedicion.com/

Pisac- Jest to pierwsze większe miasto w Dolinie Inków. Pisac położone jest w przepięknym miejscu i jadąc drogą z Cusco z góry możemy delektować się wspaniałym widokiem na te miasto i na całą dolinę. W tym mieście znajdują się pierwsze duże ruiny po Inkach. Te ruiny naprawdę robią wrażenie i są bardzo dobrze zachowane a przede wszystkim delikatnie różnią się od ruin Pachu Pichu. Będąc w dolinie koniecznie musicie tutaj zajechać. Na wszystkie ruiny w Dolinie Inków (omijając Pachu Pichu) możecie kupić jeden bilet za 130 Soli w Cusco.

 

 

 

La May– Jest to specyficzne miasteczko, bardzo małe i dopiero rozpoznawalne od 3 lat. Sławę temu miasteczku dało to, że można kupić i zjeść tutaj jedno z najpopularniejszych dań w Peruwiańskich Andach, czyli świnkę morską (Cuy). Do tego miasteczka jedzie się wyłącznie tylko po to aby zjeść pyszną potrawę z tego zwierzęcia.

 

 

 

 

 

 

Calca- Jest to miasteczko położone pomiędzy wysokimi górami. Miasto jest nazywane miastem Puma. Nawet wjeżdżając do miasta w oczy rzuca się ogromny posag tego zwierzęcia, co świadczy o tym, że Puma jest patronem tego miasta. A jest tak dlatego, że w okolicznych górach (kiedyś- teraz już mniej) było można bardzo często spotkać te zwierzę. Zadomowiło się idealnie w tych rejonach. Oczywiście w Calce również można zwiedzać drobne ruiny Inków. Z Calci prowadzi kilka dróg , w kilka różnych stron. Jedna droga prowadzi do małego miasteczka w górach , pięknie położonego, do którego można jedynie dostać się Mototaxi lub Motorem. W drugą stronę prowadzi droga do ciepłych źródeł i naturalnych górskich uzdrowisk.  Oczywiście aby tam dojechać trzeba poświęcić minimum 2 h , ponieważ droga prowadzi na same wierzchołki gór, na ponad 4000 m n.p.m.  Przy wyjeździe z Calci w stronę Urubamby, można wstąpić do muzeum Inków.

 

 

 

 

Yucay- Przez to miasto przebiegam praktycznie codziennie. Ma ono długość dokładnie 1.5 km i posiada bardzo piękny kościół.  W pogodne dni można z za wierzchołków gór zobaczyć piękne ośnieżone wysokie góry. Miasto jest o tyle ważne, że jest położone dokładnie w centrum Doliny Inków i przez to nazywane jest stolicą Doliny Inków. Charakterystyczny dla tego miasta jest park w centrum miasta i drzewo po środku niego.

 

 

 

Urubamba- Jest to miasto w którym przebywałem i mieszkałem przez 3 miesiące. Jest to pierwsze miasto gdzie można spotkać bardzo dużo turystów i ludzi, którzy nie pochodzą z Peru. Miasto jest położone w dogodnym miejscu ponieważ zawsze jadąc do Machu Pichu trzeba przez nie przejechać (nie ma innej drogi). Z miasta można podróżować w wiele stron. Można pójść w górę do samego lodowca. Można pojechać w stronę Machu Pichu. Można pojechać w stronę Cusco. Po drodze do Cusco, koniecznie trzeba wysiąść i pokonać 4 km pieszo lub taxówka do ciekawych dwóch miejsc: Salinares i Moray. Salinares to nic innego jak naturalna produkcja soli. Woda, która wypływa z wnętrz gór tutaj jest słona i Peruwiańczycy porobili specjalne baseny gdzie tą wodę zatrzymują i osuszają. Oczywiście po osuszeniu pozostaje po niej dużo soli. Moray jest to kolejna budowla Inków. Patrząc z góry przypomina wielki teatr, ale jest to nic innego jak regle ułożone pod uprawę.

 

 

Ollantaytambo- Jest to ostatnie miasto położone w Dolinie Inków. Jest to chyba najbardziej oblegane miasto przez turystów z dwóch powodów:

1. Właśnie stąd możesz dojechać pociągiem Inka Tren do samego starożytnego miasta Machu Pichu.

2. Ponieważ są tutaj spektakularnie położone i zachowane budynki po Inkach.

 

 

Wiec do tego miasta nawet jak nie będziecie chcieli przyjechać to będziecie musieli, bo innej drogi aby dojechać do starożytnego miasta Machu Pichu po prostu nie ma. Nawet nie o to chodzi bo na pewno warto zobaczyć te piękne miejsce.

 

 

 

 

Tak właśnie chciałem zakończyć mój ostatni artykuł po Peruwiańskich Andach. Mam nadzieję, że to co pisałem choć troszkę was zaciekawiło i w przyszłości część z tych informacji które zawarłem we wszystkich artykułach wam się przydadzą będąc w Peru. Mam nadzieję, że po przez moje opisy i zdjęcia choć troszkę pokazałem jak wygląda życie w Peru, co warto zjeść i co warto zwiedzić. Ciau :)