[PL]    [PL] [EN]

Tradycyjne Peruwiańskie Dania :)

Tym razem mam dla was opis najważniejszych i  tradycyjnych Peruwiańskich dań.  Jeżeli będziecie w Peru to polecam spróbować wszystkich dań i potraw, które opisałem poniżej. Gwarantuje wam, że się nie zawiedziecie ponieważ w Peru naprawdę są robione przepyszne potrawy. Na sam myśl o tych daniach, które opiszę cieknie mi ślinka. Polecam serdecznie te wszystkie dania: pychota.

 

 

 

1.Canchita: Jest to po prostu tradycyjnie prażona kukurydza, która jest podawana jako przystawka do każdego tradycyjnego dania w Peru.  Zamawiając tradycyjne danie w Peru w lepszych restauracjach zawsze dostaniecie jako przystawkę prażoną kukurydzę. Jest ona bardzo smaczna i czekając na danie główne fajnie zawsze coś poskubać.

 

 

 

 

2.Combinado De Ceviche: Jest to jedno z najbardziej tradycyjnych dani, z którym Peru jako państwo jest utożsamiane. Jeżeli słyszycie słowo Ceviche to od razu na myśl nasuwa się Peru. Tradycyjne danie w Peru, które składa się z surowej ryby oczywiście odpowiednio przygotowanej wcześniej. Można też w nim znaleźć owoce morza, w zależności od zamówienia i chęci klienta. Oczywiście nieodłączną częścią tego dania są glony, też przygotowane specjalnie wcześniej.  Wszystko razem jest estetycznie zmieszane i koniecznie polane dużą ilością limonki. Limonka zdecydowanie nadaje temu daniu smak, oczywiście również zabija smak surowej ryby czy owoców morza. Do tego dania często podawane są Kamote, czyli słodkie ziemniaki. Bo ja się pewnie domyślacie limonka nadaje kwaskowaty smak daniu, a słodkie ziemniaki mają zniwelować ten smak i nadać daniu jeszcze lepszy wygląda.

3.Cuy: Jest to jedno z najlepszych dani jakie można zjeść w Peru, a szczególnie w Peruwiańskich Andach gdyż właśnie to stąd to danie pochodzi. Świnki morskie są tutaj hodowane jak u nas kurczaki. Gdzie się nie obejrzysz można zobaczyć domową hodowle świnek morskich, a ich klatki przypominają klatki w jakich hoduje się króliki w Polsce. Oczywiście również biegnąc obok pól w dolinie inków można zauważyć wysokie trawy, które są podstawowym jedzeniem dla świnek morskich. Świnki Morski, które tutaj się hoduje są ogromne. Jeżeli chodzi o samo mięso świnek , to smakuje podobnie do mięsa królika i jest bardzo zdrowe i bardzo pyszne. Jedząc świnkę morska musimy uważać na to co ona jadła wcześniej, ponieważ jest ona grillowana na specjalnym palenisku w całości. Oczywiście wcześniej jest przygotowywana przez kucharza , no i już pieczona jest bez skóry. To tradycyjne dani w Dolinie Inków jest chyba moim faworytem. Każdemu kto przyjedzie do Peru i będzie podróżował po Dolinie Inków polecam a wręcz nalegam aby spróbował choć raz tego znakomitego dania. W Dolinie najlepszym miejscem do zjedzenia Świnki Morskiej jest miasteczko LA May, to właśnie tam można na każdym kroku spotkać restauracje, które oferują pieczoną Świnkę Morską.

 

 

 

4.Rocoto Relleno: Te małe danie najczęściej podaje się z świnką morską czyli Kui. Jest to swojego rodzaju surówka. Ta surówkę podaje się we wnętrz bardzo ostrej papryki, co nadaje mu specyficzny i ostrawy smak. Oczywiście samej papryki bym nie radził ruszać i jeść, bo można po niej mieć potem małe nieprzyjemne dolegliwości (jest bardzo ostra). Sama surówka jest bardzo pyszna, ma w sobie inne warzywa, wydaje mi się, że jest w niej również połączenie ryżu z jakimś mięsem, ale tego nie jestem pewien. Oczywiście bardzo pyszna i starannie przygotowana.

 

 

5.Chicharron: Jest to przepyszne danie oczywiście grillowane w tradycyjny peruwiański sposób. Danie podawane jest z ziemniakami (frytki) i z całą kolbą kukurydzy , do tego aromat nadaje świeża cebula i mięta. Są to kawałki mięsa ze świni z kośćmi. Takim daniem na pewno można się porządnie najeść, wiec nie radzę nic jeść przed podjęciem decyzji właśnie na Chicheron.

 

 

 

6.Lamo De Alpaca: Na początku chciałbym wspomnieć, że to danie nie należy do najtańszych, ale jest jednym z najlepszych jakie jadłem (pomijając świnkę morską -mniam). Alpaca jest to rodzaj Lamy, z tym że jest grubsza i większa, i bardzo łatwo się ją hoduje w Andach. Oczywiście jest wiele odmian Lamy, ale właśnie tylko Alpaca nadaje się do jedzenia. Ja jadłem dość spory kawałek steacku tego zwierzęcia. Powiem wam, że ten obiad był przepyszny. Mięso samo w sobie bardzo dobre, miękkie i przygotowane przepysznie. Do tego oczywiście surówka, ze świeżych przegotowanych warzyw i kartofle wkomponowały się bardzo dobrze. Do picia jak zawsze Chicha  Morada i aż chce się żyć. 

 

7.Seco De Carne: W tym daniu zjecie przepysznie przyrządzana baraninę. Oczywiście jak widzicie danie podawane jest z ryżem i surówką. Polane jest też specjalnym sosem który nadaje niesamowity smak całemu posiłkowi. To danie jest bardzo tanie do tego dostaniecie w zestawie zupę i regionalny kompot.

 

 

 

8.Tallarin Al Horno: Tradycyjne danie Peruwiańskie na wzór włoskich wypieków z makaronu. Jest to po prostu specyficzne połączenie makaronu z różnymi dodatkami: tradycyjnym serem, cebulą, jajkiem, mleko i pomidory. Ta potrawa przypiekana jest w piekarniku. Produkty są połączone w jedna całość jako bardzo dobra tradycyjna salsa. Pierwszy raz jadłem te danie na kolacji/obiedzie wielkanocnym.

 

 

 

9.Ros Con Leche Y  Masamora Morada: Te danie również traktował bym jako deser po daniu głównym. Jest to po prostu ryż połączony z mlekiem, tworzący gęstą konsystencje i do tego dodany jest słodki sos o kolorze bordowym. Sam sos jest zrobiony z czarnej kukurydzy z dodatkiem jakiś ziół i cukru. Czasami można jeszcze znaleźć w sosie kawałki drzewa, które nadaje specyficzny smak temu sosowi. Nie wiem jakie to drzewo, ale wiem ze połączenie tych dwóch specyfików daje przyjemny smak i bardzo dobry deser.

 

10.Picarones: Ten przysmak raczej polecał bym jeść jako deser po daniu główny. Jest to swojego rodzaju polska oponka. Jest bardzo dobra a przy tym polana miodem smakuje wyśmienicie. Smakuje podobnie jak oponka ale jednak czuć delikatną różnicę.  Na pewno warta spróbowania choć raz w życiu.

 

 

 

 

Mam nadzieję, że tymi opisami narobiłem wam smaku na dania Peruwiańskie. Oczywiście nic tak nie smakuje dobrze jak danie tradycyjne podane w państwie, z którego się wywodzi ta potrawa. Wszystkie te dania jadłem i powiem wam, że z przyjemnością zjadłbym je jeszcze raz. A wiec , polecam zaplanowanie kolejnego wyjazdu na wakacje w Peruwiańskie strony, a szczególnie do Doliny Inków.